Nevi şahsına münhasır, Miskin Paylaşımlar!

VDS ile VPS arasındaki fark nedir?

, Web 51 Okunma , 7 ay önce , 3 Dakika
Web
7 ay önce

Virtual Private Server (VPS) Nedir?

Çok fazla teknik detaya girmeden olabildiğince basite indirgeyerek anlatmaya çalışacağım. Bir tane web sunucumuz var ve 32 GB RAM ve 128 GB SSD’ye sahip. Bunu 2 kullanıcı için paylaştırmak istiyoruz, sistem kaynaklarını ikiye bölerek bir kullanıcıya 16 GB Ram ve 64 GB SSD diğerine de aynı oranda kaynak veriyoruz.

Kaynaklar eşit fakat A kullanıcısının internet sitesi çok daha fazla ram bellek kullanıyor, B kullanıcısı da çok daha az ram kullanıyor. VPS’de A kullanıcısı aşırı ram ihtiyacını karşılamak için B kullanıcısına ayrılan ram miktarında boş kalan yerleri alabiliyor. Yani, tek bir sunucunun kaynakları ortak olarak kullanıcılar tarafından kullanılabiliyor.

Bu tip sunucular için yüksek CPU ve disk alanı ayrıldığı için paylaşımlı hostinglere oranla daha fazla performans elde edebiliyorsunuz. Kısaca VPS paylaşımlı sunucu altyapısıdır. Kaynaklar kullanıcılar arasında paylaşılabilir, ortak kullanıma açık bir ortamdır.

Virtual Dedicated Server (VDS) Nedir?

Gelelim VDS’ye, VDS paylaşımsız sunucudur. VPS’de olduğu gibi kaynaklar paylaşılmaz. Sunucunun tüm kaynakları sadece tek bir kullanıcı tarafından belirlenen oranlar doğrultusunda kullanılır. Sunucuda barındırılan başka internet siteleri birbirlerinin performanslarını etkilemez. VPS’de olduğu gibi kullanıcılar arasında kaynak paylaşımı yapılmaz, bir kullanıcıya ne kadar kaynak verilmiş ise son damlasına kadar o kullanıcı kullanır.

Kısa bir özet yapmak gerekirse VPS sistem kaynaklarını kullanıcılar arasında eşit oranda paylaştırarak ortak kullanıma açar, VDS ise sistem kaynaklarını belirlenen oranda tek bir kullanıcı tarafından kullanılmasını sağlar.

VDS ve VPS Arasında ki Farklar Nelerdir?

  1. VPS sunucularının kurulumu, yönetimi oldukça kolaydır ancak kullanıcı sunucu üzerinden tam yetkiye sahip değildir. Kısıtlı yetkisinden dolayı istediği işletim sistemini kurup, kaldırmak veya sunucu yönetim panelini değiştirmek gibi bir takım özel ayarlamalar yapamazlar.
  2. VDS sunucu kurulumu zordur, her bir ayar manuel olarak yapılmalıdır. İstenilen her türlü işletim sistemi kurulabilir, sunucu üzerinde 100% kullanıcının yetkisi vardır. İstediği sunucu kontrol panelini kurabilir, kaldırabilir, ekstra eklentiler, modüller kurabilir ve yönetebilir.
  3. VPS, VDS’ye göre daha ekonomiktir, ucuzdur.
  4. VPS’de sunucu kaynakları diğer kullanıcılarla ortak bir şekilde kullanılır, VDS de ise tüm sunucu kaynakları tanımlanan tek bir kullanıcıya aittir, diğer kullanıcılar ile paylaştırılmaz.
  5. VPS’de barınan internet siteleri diğer sitelerin performansından etkilenebilir. VDS’de ise etkilenmez.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
Tepki ver!
Başarılı Güzel Komik Şaşırtıcı Üzücü Kötü
1

İstek, Öneri, Şikayet ve Reklam işlemleri için Tıklayınız!